close
تبلیغات در اینترنت
اثبات تواتر و صحیح بودن حدیث غدیر از منابع اهل سنت

می مانیم...

  مسئله غدیر از جمله وقایع و احادیثی است که دشمنان همیشه در صدد خدشه دار کردن آن بوده اند. یکی از شبهاتی که وهابیت برای ایجاد تفرقه بین برادران شیعه و سنی، و برای زیر سوال بردن ماجرای غدیر خم و به تبع آن ولایت امیر مومنان (علیه السلام) و سفارشی که پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) درباره ایشان فرمودند، مطرح می کنند آن است که حدیث غدیر «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» حدیث صحیح و متواتر نیست و تنها شیعه آن را به عنوان یک حدیث معتبر قلمداد می کند. یکی از کارشناسان وهابی در شبکه ای حدیث…

آخرین ارسالهای تالار گفتمان

عنوان پاسخ بازديد توسط
توسل 0 334 dehmojtaba
ثقلین 0 104 dehmojtaba
کابالا 0 247 admin
وهابیت 0 158 admin

مطالب مربوط

اثبات تواتر و صحیح بودن حدیث غدیر از منابع اهل سنت

 اثبات تواتر و صحیح بودن حدیث غدیر از منابع اهل سنت

 

مسئله غدیر از جمله وقایع و احادیثی است که دشمنان همیشه در صدد خدشه دار کردن آن بوده اند. یکی از شبهاتی که وهابیت برای ایجاد تفرقه بین برادران شیعه و سنی، و برای زیر سوال بردن ماجرای غدیر خم و به تبع آن ولایت امیر مومنان (علیه السلام) و سفارشی که پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) درباره ایشان فرمودند، مطرح می کنند آن است که حدیث غدیر «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» حدیث صحیح و متواتر نیست و تنها شیعه آن را به عنوان یک حدیث معتبر قلمداد می کند.

یکی از کارشناسان وهابی در شبکه ای حدیث غدیر را به عنوان «خبر واحدِ متواتر» دانسته و به همین دلیل آن را رد کرده است.

این سخن نشان می دهد این کارشناس وهابی نه می داند خبر واحد چیست و نه متواتر. خبری که متواتر باشد، دیگر واحد نیست مانند اینکه بگوییم فلان شخص کچلِ مودار است!

خبر واحد: خبر ضعیفی است که تنها یک نفر راوی آن بوده باشد. 

حدیث متواتر: متواتر حدیثی است که از طرق گوناگون و راویان مختلف و زنجیره سندهای متفاوت با یک معنا و عبارت نقل شده باشد به گونه ای که احتمال ندهیم این همه راوی و سلسله سند جعلی بوده یا اینکه عده ای با یکدیگر جمع شده اند تا به دروغ مساله ای را گزارش دهند، لذا بالاترین و معتبرترین روایت، روایت متواتر است.

خبر صحیح: حدیثی است که راویان آن از گوینده تا نویسنده همگی عاقل، بالغ، مسلمان، عادل، راستگو و ... باشند و جای هیچ شک و شبهه ای در آن روایت نباشد به

چنین روایتی صحیح می گویند، حال روایتی که هم صحیح باشد هم متواتر، از بهترین نوع روایات است.

پاسخ: تواتر و صحت حدیث غدیر مسئله ای نیست که فقط از طرف شیعه باشد بلکه در منابع معتبر برادران اهل سنت نیز به تواتر نقل شده است.

•اثبات تواتر و صحیح بودن حدیث غدیر از منابع اهل سنت:

اولین دلیلی که در متواتر بودن حدیث غدیر وجود دارد، این است که در زمان صدور روایت غدیر بسیاری از مردم برای حج همراه پیامبر (صلی الله علیه و آله) از مدینه خارج شده بودند و رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) وظیفه داشتند که به دستور خداوند ابلاغ رسالت کنند و در روایت آمده است در بین مردم اعلام کردند هر یک از انصار، مهاجرین و کلا قبیله های مختلف عربی که می توانند همراه ایشان حج به جای آوردند، رهسپار مکه شوند. (منابع مختلف اهل سنت این موضوع را بیان کرده اند، از جمله طبقات ابن سعد، جلد 3، صفحه 225، فرید وجدی در دائره المعارف خود، جلد 3، صفحه 542، سیره حلبیه جلد 3 ، صفحه 283 و ...)

این منابع آمارهای مختلفی را از وجود افرادی که شاهد ماجرا بودند و سبب تواتر غدیر می شوند، ذکر می کنند. برخی شاهدانِ غدیر را 90 هزار تن، برخی 114 هزار تن، بعضی 120 هزار تن و حتی 124 هزار و بیش از این گفته اند.

اما در خصوص کسانی که حدیث غدیر را مستقیم شنیدند، باید گفت صحابه بسیاری عبارت «من کنت مولاه فهذا علی مولاه» را در ماجرای غدیر شنیدند. سبط ابن جوزی که یکی از علمای حنفی مذهب است (متوفی سال 654 هجری) می گوید که: اتفق العلماء السیر أنَّ القصّه الغدیر....  دانشمندان سیره نویس اتفاق نظر دارند که ماجرای غدیر در ذی الحجه اتفاق افتاد و صحابه بسیاری که در مکه و مدینه زندگی می کردند و 120 هزار نفر بودند غدیر را دیدند "و سمعوا منهم" و همچنین شنیدند عبارت من کنت مولاه (تذکره الخواص، به نقل از الغدیر، جلد 1، ص 296)

احمد ابن حنبل در مسند خود و ترمذی در سنن خود و دیگران نیز این مطلب را نقل کرده اند.

دلیل سومی که  اثبات می کند این روایت متواتر بوده، طرق بسیاری است که این حدیث از این طرق متفاوت نقل شده است به گونه ای که صدور آن راویان مختلف و متفاوت باعث می شود کسی در صحت آن شک نکند. 

مثلا احمد ابن حنبل روایت غدیر را از چهل طریق در مسند خود نقل کرده است، ابن جریر طبری از هفتاد و دو طریق، ابن عقده از 105 طریق، حافظ ابوعلاء عطار همدانی از 250 طریق، ابوسعید سجستانی از 120 طریق، ابوبکر جعابی از 125 طریق، و حتی برخی از شعرایی مشهور اهل سنت مانند امیر محمد یمنی در قرن 12 هجری، از 150 طریق این روایت را نقل کرده اند.

بنابراین روایت غدیر آن قدر طرق مختلف در سند آن وجود دارد که در تواتر آن شکی ایجاد نمی کند.

از سوی دیگر علمای فراوان اهل سنت به صحیح بودن روایت غدیر اعتراف کرده اند. مانند ابوعیسی ترمذی در صحیح ترمذی جلد 2 صفحه 298، که می گوید: هذا حدیث حسن صحیح. قرطبی در الستیعاب جلد 2 صفحه 273 ، حاکم نیشابوری در المستدرک علی الصحیحین، جلد 3، صفحه 109، ذهبی در تلخیص المستدرک در همان جلد 3 صفحه 109، ابن کثیر در تاریخ خود جلد 5 صفحه 209 می گوید و ... .

همچنین ابن حجر عسقلانی می نویسد: اما حدیث من کنت مولاه فعلی مولاه کثیر الطرق جدا و کثیر من اسانیدها صحاح؛ حدیث من کنت مولاه... از طرق مختلف نقل شده و بسیاری از سندهای آن صحیح است (فتح الباری جلد 7، صفحه 61)

پس این روایت ضعیف نیست و نه تنها علمای شیعه بلکه علمای بسیاری از اهل تسنن نیز آن را صحیح و متواتر دانسته اند.

دلیل پنجم نیز آن است که علمای اهل سنت بر متواتر بودن غدیر تصریح کرده اند. مانند ابوحامد غزالی در سر العالمین می گوید که: اجمع الجماهیر علی متن الحدیث، (ابوحامد در تواتر این روایت ادعای اجماع می کند).

ابن جوزی در تذکره الخواص الامه صفحه 62، ذهبی در میزان العتدال جلد 1 صفحه 500 و همچنین در سیر العلام النبلاء جلد 19، صفحه 328. 

به مصادیق و نمونه های دیگری هم می توان در این زمینه اشاره کرد؟

بله؛ مثلا ابن کثیر دمشقی در کتاب البدایه و النهایه جلد 5، ص 233  وقتی حوادث سال دهم هجری را بیان می کند روایت من کنت مولاه را ذکر کرده و می نویسد: قال شیخنا الحافظ ابوعبدالله الذهبی: الحدیث متواتر اتیقن أن رسول الله قاله؛ یعنی این حدیث متواتر است و یقین دارم که پیامبر اکرم [صلی الله علیه و آله] آن را فرموده اند.

 همچنین افراد بسیاری مانند ابن جزری، جلال الدین سیوطی، علاء الدین سمنانی، زرقانی مالکی، و ... بر متواتر بودن این روایت تصریح کرده اند.

و حتی آیه ای که پیش از واقعه غدیر نازل شده است:

« يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَيْکَ مِنْ رَبِّکَ وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ » (مائده-67)؛

اي پيامبر! آنچه از جانب پروردگارت بر تو نازل شده است، (به مردم) ابلاغ كن؛ و اگر چنين نكني، رسالت خدا را انجام نداده اي.

لذا حدیث مبارک غدیر که از دهان مبارک پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) صادر شد، مبنی بر اینکه «من کنت مولاه فعلی مولاه» هم صحیح است و هم متواتر و این صحت و تواتر را هم علمای شیعه قائل هستند و هم علمای معتبر و برجسته اهل تسنن و این تنها وهابی ها هستند که چون خفاش از روشنایی خورشید می گریزند.

 

منبع: وعده صادق

تاریخ ارسال: سه شنبه 23 دي 1393 ساعت: 10:56 |تعداد بازدید : 160 نویسنده :

دیدگاههای این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی